Danıştay'dan memurlara kritik karar: Yönetmelik hükmünün kanuni dayanağı yok

Danıştay İDDK, memurun sakal kesme zorunluluğuna dair son noktayı koydu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, kılık kıyafet yönetmeliğinde yer alan sakal kesme zorunluluğunun üst hukuk normlarına uygun olmadığına karar verdi.
16 Eylül 2021 14:22

Danıştay İDDK, memurun sakal kesme zorunluluğuna dair son noktayı koydu

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, kılık kıyafet yönetmeliğinde yer alan sakal kesme zorunluluğunun üst hukuk normlarına uygun olmadığına karar verdi.

2010 yılında yaşanan bir olayda kot pantolon giydiği ve sakal bıraktığı gerekçesiyle bir memura Uyarma cezası verilmiştir. Disiplin cezası alan memur hem Uyarma cezasının hem de uyarma cezasının dayandığı yönetmelik hükmünün iptali istemiyle dava açtı.

Dosyayı görüşen Danıştay daireleri "...Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz..." hükmünün iptali istemi reddetmişti. Davacı bu kez temyiz yoluna başvurdu.

Yönetmelik hükmünün kanuni dayanağı yok

Dosyayı değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tüm erkek memurları ilgilendiren önemli bir karar almıştır. Memurlar.net'in edindiği bilgilere göre mahkeme heyeti Kılık Kıyafet Yönetmeliğinde yer alan "...Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz..." hükmünün kanuna dayanmadığı ve demokratik toplumda bir toplumsal ihtiyacı karşılamadığına karar vermiş ve Danıştay Dairelerinin kararını bozmuştur.

SGKREHBERİ

TEFTİŞ HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #