Memurlar enflasyon peşinden koşmasın!

Kamu kesimi toplu sözleşmeleri işçiler için başladı. Memur ve memur emeklileri için ise Ağustos ayında başlayacak. Memurların gelecek iki yıl için zam oranları imzalanacak toplu sözleşme ile karara bağlanacak. 2022 ve 2023 zamları için ise hükümetin önerileri yine beklenen enflasyon rakamları oluyor.
02 Haziran 2021 17:59

MEMURLAR HEP ENFLASYONU KOVALADI

Memurlar ve memur emeklileri zam miktarları hedeflenen enflasyona göre yapıldı. Böyle olunca memurların maaş kayıpları hep arttı. Her ay açıklanan enflasyon rakamlarını takip eden memurlar için küçük parçalar halinde oluşan zamlarını Ocak ve Temmuz aylarında oluşan enflasyon farkı olarak aldılar.

2020 yılında 4+4 zam alan memurlar yıllık enflasyonun yüzde 14,6 ile kapatması ile yine maaş artışında geride kalmışlardı. Bu yıl için beklenen (2021 yılı) yüzde 17'yi aşan enflasyon rakamı ise yine bu yıl için yüzde 3+3 zam alacak memurları enflasyonun çok ama çok gerisinden maaş artışları ile karşı karşıya bırakıyor.

BU YIL MEMUR ÖNDE BAŞLASIN

Bu yıl imzalancak olan toplu sözleşme döneminde ise sendikaların geçmiş yılların maaş kayıplarını karşılamak için seyyanen zam teklifleri önemli.

YÜZDE 20'DEN AŞAĞI OLMAMALI

Seyyanen zam ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde bir rakam ile yapılacak toplu sözleşmede memur ve emekliler bir nebze olsun rahatlamış olacaklar. Bu rakamında 2022 yılı için yüzde 20'den az olmaması gerekli ki memurlar enflasyonun önünde maaş zammı alabilmiş olsun.

Bir başka detay da memur maaş zamlarının tek seferde verilmesi maaş kayıplarını daha da azaltıyor.

Gıda enflasyonun yüzde 30'ları aştığı ve maaşların alım gücünün düştüğü ise Kamu Sen ve Memur Sen tarafından ifade edilmişti.

3600 EK GÖSTERGE EN BÜYÜK BEKLENTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki yıllarda müjdesini verdiği ve hala çalışması devam ettiği ifade edilen 3600 ek gösterge ise kamu çalışanlarını rahatlatacak en önemli düzenlemelerden bir tanesi. Bu yıl toplu sözleşmede 3600 ek göstergeye nasıl değinileceği ve pazarlık masasında yapılan açıklamalar kamu çalışanları tarafından dikkatle takip edilecek.

YARIN MAYIS AYI ENFLAYON RAKAMI AÇIKLANIYOR

3 Haziran 2021 Perşembe (yarın) günü mayıs ayı enflasyon rakamı açıklanacak. Yılın ilk 4 ayı için oluşan enflasyon rakamı yüzde 5,45 oldu. Memur ve emekliler 2,44 enflasyon farkı dört ay için oluştu. Yarın açıklanacak rakam ile Haziran enflasyon rakamı ile memur ve memur emeklilerinin Temmuz ayında alacağı enflasyon farkı netleşmiş olacak.

MEMURUN TEMMUZ ZAMMI YÜZDE 8'E YAKLAŞIYOR

Temmuz ayında toplu sözleşme zammı olarak yüzde 3 zam alacak olan memurlar için enflasyon farkının yüzde 4,5'i aşması bekleniyor. Böylelikle memur ve memur emeklileri 3+4,5 olmak üzere Temmuz ayında yüzde 7,5 zam almaları olası görünüyor. Kesin rakamlar yarın açıklanacak Mayıs ayı enflasyonu ile 5 Temmuz 2021 Pazartesi açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamı ile netleşecek.

Enflasyon rakamlarında son durum şöyle;

Mayıs ayının ilk enflasyon rakamı İstanbul Ticaret Odasından geldi. İTO İstanbul’un mayıs enflasyonunu açıkladı. Aylık enflasyon%2'ye yaklaştı. TÜİK rakamları da benzer şekilde gelirse memur ve emekliler için ise enflasyon farkı bu ay itibariyle% 4'ü geçebilir. Bu rakama Haziran ayı enflasyonu da eklenecek. İşte detaylar...

MAYIS AYI İLK RAKAMI:% 1,67

İTO verilerine göre, mayısta İstanbul'da bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 1.67, toptan fiyatlar yüzde 2.27 arttı.

TOPTAN FİYATLAR YİNE HIZLI:% 2,27

İstanbul’da perakende fiyatlar Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 1.67, toptan fiyatlar ise bir önceki aya göre yüzde 2.27 artış gösterdi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) verilerine göre, Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre perakende fiyatlar yüzde 15.78, toptan fiyatlar ise yüzde 19.03 arttı.

Ekonomistler, mayısta Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 1,39 artmasını bekliyor

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,39 artmasını bekliyor.

3 HAZİRAN PERŞEMBE AÇIKLANIYOR

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Haziran Perşembe günü açıklanacak mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,39 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin mayıs ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,18, en yüksek yüzde 1,73 aralığında yer aldı.

Tüketici Fiyat Endeksi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,68 artış göstermişti.

MERKEZ BANKASI TÜFE BEKLENTİSİ% 1,27'YE YÜKSELDİ

Geçen ay yüzde 1,05 olan mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisi, bu anket döneminde yüzde 1,27'ye yükseldi. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi ise yüzde 13,81 oldu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 11,26'dan 11,81'e, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 9,55'ten 9,99'a yükseldi.

MEMUR MAAŞ FARKI ŞİMDİLİK% 2,44

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık%17,14, aylık%1,68 arttı. Geçen ay 0,70'lik enflasyon farkına yılın ilk üç ayında ulaşan memurlar için Nisan ayı itibariyle enflasyon farkı yüzde 2,44 olmuştu. Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları ile bu yılın ilk 6 ayı için memurlar ve memur emeklileri için oluşacak enflasyon farkı netleşmiş olacak.

YİNE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI GERİDE KALDI

Beklenti doğrultusunda Mayıs ayı TÜFE rakamı 1,27 gelirse memur maaşları için oluşacak enflasyon farkı% 3,8'e çıkacak. Bu rakama Haziran ayı enflasyonu eklenecek ve kesin rakam ortaya çıkacak.

KAMU SEN BAŞKANI KAHVECİ SERT ELEŞTİRMİŞTİ

Kamu Sen Başkanı Kahveci enflasyon rakamları ile memurun aldığı 3+3'lük zammı eleştirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı;

"Yıllık resmî enflasyonun%17’leri aştığı dönemde memur ve emeklileri yıllık%6’lık zamma mahkûm etmenin de sosyal devlet anlayışı ile bağdaşan bir yönünün olmadığı görülmektedir. TCMB yılsonu enflasyon tahminini%12’nin üzerinde belirlemektedir. Bu da en iyi ihtimalle memur ve emeklilere verilen maaş zammının gerçekleşen enflasyonun yarısı kadar bile olmayacağını göstermektedir.

'ENFLASYON FARKI ALDATMACASI: BASİRETSİZLİK'

"Memur ve emeklilerimizin her toplu sözleşme döneminde enflasyon farkı aldatmacasıyla karşı karşıya kalması ve enflasyon farkı ödemesinin bir lütufmuş gibi gösterilmesi de sözde yetkili sendikanın basiretsiz kaldığı ve kamu çalışanlarımızı her alanda yalnız bıraktığı gibi bu alanda da yalnız bıraktığının en büyük ispatlarından biridir." ifadelerini kullanmıştı.

2021 YILI ENFLASYON RAKAMLARI (4 AYLIK) 

AYLAR (2021)TÜFEÜFE
OCAK1,682,66
ŞUBAT0,911,22
MART1,084,13
NİSAN1,684,34
TOPLAM5,3512,35

 

SGKREHBERİ

TEFTİŞ HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #